a

– Wymóg przekazywania plików GML przez wykonawców prac geodezyjnych – korekta stanowiska

Szanowni wykonawcy prac geodezyjnych!

Niniejszym informuję, że z powodu błędnej interpretacji procesu aktualizacji bazy EGiB wynikami prac geodezyjnych polegających na opracowaniu mapy z projektem podziału nieruchomości, który wymaga zatwierdzenia decyzją administracyjną lub orzeczeniem sądu, w Informacji dotyczącej wymogu przekazywania plików danych w formacie GML służących do aktualizacji odpowiednich baz danych zasobu, opublikowanej 20.04.2023 roku w aktualnościach Portalu PZGiK, został zapisany nieuzasadniony wymóg uwzględnienia przez wykonawcę dodatkowego etapu prac – aktualizacji EGiB (cel pracy wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. l ustawy Pgik), poprzedzającego opracowanie mapy z projektem podziału.

Stanowisko w tej sprawie zostało oparte na niewłaściwym założeniu, że z aktualizacją EGiB na podstawie jednego pliku GML „podziałowego” wiązałaby się konieczność jednoczesnego wprowadzenia danych aktualizowanych w wyniku przyjęcia granic oraz nowych punktów i linii granicznych zatwierdzonych decyzją/orzeczeniem sądowym. Nie została zatem prawidłowo uwzględniona procedura określona w § 30 rozporządzenia w sprawie EGiB, szczegółowo opisująca podstawy, kolejność i skutki czynności związanych z weryfikacją operatu podziałowego i aktualizacją bazy EGiB na jego podstawie.

W tej sytuacji w trybie natychmiastowym wycofuję błędne zalecenie, które mogło być źródłem różnych niedogodności, w tym nieuzasadnionych dodatkowych czynności wynikłych z wydania na jego tle protokołów weryfikacji z wynikiem negatywnym bez rzeczywistej podstawy prawnej.

Bardzo dziękuję kolegom geodetom za trafne zwrócenie uwagi na niewłaściwe postępowanie organu prowadzącego pzgik, licząc, jak dotychczas, na dalszą konstruktywną wymianę poglądów w sprawach istotnych dla środowiska geodezyjnego, na które wpływ mają działania administracji geodezyjnej szczebla powiatowego. Podsumowując, na treść mapy z projektem podziału, podobnie jak innych dokumentów wynikowych, powinny składać się informacje o obiektach ewidencyjnych uwzględniające ich aktualizację w ramach opracowania, a wydanie przez GODGiK uwierzytelnionych dokumentów dla zamawiającego będzie stanowiło potwierdzenie dokonania aktualizacji bazy EGiB na podstawie odpowiednich dokumentów zamieszczonych w operacie technicznym oraz modyfikującego pliku GML.

Jacek Kmita

naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii

Projekt pn. „Cyfryzacja i standaryzacja danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w Jastrzębiu-Zdroju
podstawą rozwoju wysokiej jakości elektronicznych usług publicznych opartych na geoinformacji” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa II Cyfrowe Śląskie, Działanie 2.1 Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych.

Back to top